Soğuk Depo Kapıları


Gıda, kimya, sağlık gibi sektörlerdeki ürünlerin soğuk (+5/-5ºC) olarak muhafaza edilmesi gerektiğinde, soğuk depolarda kullanılan kapıların kanatlarında da, tıpkı soğuk depo panellerinde olduğu gibi poliüretan yalıtım maddesi veya benzeri yalıtım malzemeleri kullanılarak ısı yalıtımı sağlanır.

Soğuk depo kapılarının ısı yalıtımına önem verilerek imal edilmesinin önemli olması kadar, kapı kanatlarında ve kapı kasalarında ısı köprüsünün olmaması da çok önemlidir. Kapı kasası ile kapı kanadı arasından ve aynı zamanda kapı kanadının alt kısmı ile zemin betonu arasından ısı transferinin olmaması için soğuk depo kapılarında kullanılan kapı contaları da soğuk depo kapısının bütünlüğü için önemli bir aksesuardır.

Soğuk deponun önemli parçalarından birisi olan kapılar, ihtiyaca uygun şekilde ve ölçülerde üretilebilmekte, şekline ve fonksiyonuna göre isimlendirile bilmektedir; Menteşeli/Çarpma, Sürgülü/kayar, Katlanır, Kontrollü Atmosfer Oda Kapısı, Soğuk Oda Kapısı gibi.


Donmuş Oda Kapıları

Gıda ve diğer sektörlerdeki donmuş ürünler donmuş muhafaza depolarında -18ºC ve altındaki sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiğinde, bu depolarda kullanılan kapılar Donmuş Oda Kapıları olarak isimlendirilmekte ve donmuş oda kapılarındaki ısı yalıtım ve ısı köprüsü çok daha büyük önem arz etmektedir.

Donmuş oda ortam sıcaklığının, eksinin altında (-18ºC veya altındaki) düşük sıcaklıklarda olmasından dolayı, dış ortam sıcaklığı ile oda ortam sıcaklığı arasındaki fark yüksektir. Bu sıcaklık farklarından dolayı kapı kanadı ve kasasında olabilecek buzlanma problemini önlemek için ilave aksesuarlar gerektiren donmuş oda kapıları istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.

 


Kontrollü Atmosfer Oda Kapıları

Soğuk hava tesisinde muhafaza edilmek üzere soğuk odalarda depolanan meyve veya sebzeler solunum yapar ve bu nefes alıp verme anında; soğuk oda ortamındaki oksijeni kullanır ve karbondioksit üretir. Soğuk oda içerisindeki bu atmosfer gazlarını istediğimiz seviyelerde tutmak, depoladığımız meyvelerin, haşatını yaptıktan aylar sonra dahi kalitesini muhafaza etmek anlamına gelir.

Oda içerisindeki bu atmosfer gazları en çok soğuk oda kapılarında kaçabilmektedir. Bu gaz kaçaklarının önlenmesi için, soğuk oda kapılarına ilave teknikler uygulanarak, bu kapılar Kontrollü Atmosfer Oda Kapısı haline getirilmektedir.

Gaz sızdırmazlığın çok önem arz ettiği Kontrollü Atmosfer Odalarında kullanılan bu kapılar, gaz sızdırmazlığın en iyi sağlanabilmesi için özel kapı contaları ve ekstra kilitler ile desteklenmekte ve istenmesi halinde kapı kanadı üzerine gözetleme penceresi ilave edilerek ve yine istenmesi halinde, kapı kanadının alt contası ile zemin betonu arasında her hangi bir sızıntı olmasını engellemek için kapı eşiği profili ilave edilerek istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.