Patates – Soğan Depolama ve Havalandırma

Aspirasyon Sistemi; Hızlı kurutma ve efektif soğutma.

Sandık içerisinde depolamada kullanılan geleneksel basınç sistemi artık Aspirasyon Sistemine dönüşüyor.
Aspirasyon Sistemi geleneksel basınç sisteminden tamamen farklıdır.
Hava emiş yerine ürün doğru itiliyor. Giriş ve çıkış kapakları, basınç duvarının oluşturulduğu dış duvarda altlı üstlü olarak konumlandırılmış. Üzeri bir branda ile örtülmüş iki sıra sandık arasında oluşturulan hava boşluğunun üzeri branda ile örtülür ve fanların çalışmasıyla basınçlı hava oluşturulur.

Böylece daha verimli kurutma kapasitesi ve hızlı soğutma ile birlikte üst sandıkların üst tabakasında nemlenme ıslaklık görülmez. Aspirasyon sistemi başlıca patates, soğan, havuç gibi sandık içerisinde depolanan benzeri ürünlerin kaliteli muhafaza edilmesi için kullanılmaktadır.

Bazı noktalara dikkat edilmesi halinde prensip olarak her ahşap sandık, patates muhafazası için uygundur.
Boyutları önemli değildir. Aspirasyon sistemi için sandıklar aralarında boşluk olmadan istiflenmeli ve her sandık tam olarak ürün ile doldurulması önemlidir, aksi halde bu boşluklardan hava akımı kısa devre (by-pass) yapmış olur. Ayrıca sandıklar karşılıklı olarak aynı yükseklikte olmalıdır aksi halde sandık sıraları arasındaki hava boşluğunun üzerini branda ile kapatmak zor olur.

Havalandırma sistemi ile mekanik soğutma sistemlerinin kontrol üniteleri birbirine entegre olacak şekilde otomasyon sistemi sağlanabilmektedir.