Geri İtişli (Push Back) Raf Sistemi


Geri itişli (push back) raf sistemi, içine girilebilir raf sisteminde olduğu gibi derinlemesine depolama yapılmasına olanak veren yüksek yoğunluklu depolama sunan bir sistemidir.

Paletlerin yükleme ve boşaltma işlemi aynı yönden yapıldığından, bu sistemde LIFO (son giren ilk çıkar ) prensibi uygulanmaktadır.

Push back sistemi makaralı ve kızaklı olmak üzere 2 farklı seçenekte bulunmaktadır. Sistemin makaralı seçeneğinde 9 palet derinlemesine kadar yükleme olanağı bulunurken, kızaklı olan seçenekte ise 6 adettir.


Makaralı seçenekte, ilk palet sisteme yüklendikten sonra, diğer palet, forklift çatalı yardımıyla yüklü pozisyonda makaralar üzerinde geriye doğru itilerek depolanır. Her palet rulolar üzerinde diğer paleti iterek sistemin derinliğine doğru yerleşir Boşaltma işleminde, en öndeki palet alındığında, yerçekimi sayesinde arkasındaki palet tahliye pozisyonuna gelir.

Kızaklı sistemde ise, makaralar yerine özel tasarımlı kızaklar kullanılmakta olup, paletler bu kızaklar üzerine yerleştirilerek işlem gerçekleştirilir.

 

 

Faydaları

  • LIFO (Son Giren İlk Çıkar) prensibi uygulaması
  • Depo yüksekliğinden azami faydalanma
  • Güvenli çalışma ortamı