Anahtar Teslimi Endüstriyel Soğuk Depo Tesisleri

SOĞUK DEPO TESİSLERİ
Meyve – sebze ve diğer tarımsal ve endüstriyel gıda ürünlerinin uygun muhafaza koşulları oluşturulmadığında, depolanan ürünler kalitesini ve tazeliğini yitirebilir.
Bu ürünlerin iyi muhafaza edilebilmesi için, depo ortam sıcaklığı ve nem değerlerinin en uygun muhafaza koşullarında tutulacağı tesisler; soğuk depo, soğuk oda, soğuk hava, donmuş muhafaza olarak isimlendirilirler.

KONTROLLÜ ATMOSFER SİSTEMLERİ
Kontrollü Atmosfer Teknolojisinde meyve ve sebzeler genel olarak normal atmosfer depolarından daha düşük oksijen ve daha yüksek karbondioksit oranlarında muhafaza edilerek depolanırlar.

Depolanan meyve ye bağlı olarak bazen depo ortamından etilenin uzaklaştırılması da yapılabilmektedir. Kontrollü Atmosfer Teknolojisinde gaz sızdırmazlık çok önemlidir; bu sistemin uygulanacağı depolarda gaz sızdırmazlığını çok iyi yapılması ile birlikte Kontrollü Atmosfer Ekipmanlarına ve Otomasyonuna ihtiyaç vardır.

Kontrollü Atmosfer teknolojisi kullanılarak meyve – sebzelerin muhafazada edilmesi ile ürünlerin solunumları azaldığı ve metabolizmaları yavaşladığı için meyve ve sebzeler, normal atmosfer koşullarında muhafaza edilen ürünlere göre kalitelerini daha iyi muhafaza ederler ve aynı zamanda depolama süreleri de daha uzun olur.

PATATES – SOĞAN DEPOLAMA VE HAVALANDIRMA
Patates, soğan, havuç gibi sandık içerisinde depolanan benzeri ürünlerin kaliteli muhafaza edilmesi için, sandık içerisinde depolamada kullanılan geleneksel basınç sistemi artık Aspirasyon Sistemine dönüşüyor. Böylece daha verimli kurutma kapasitesi ve hızlı soğutma ile birlikte üst sandıkların üst tabakasında nemlenme-ıslaklık görülmez.

DEPO VE RAF SİSTEMLERİ
İhtiyacınıza en uygun palet depolama türü, bazı kıstaslara göre belirlenir;
Bir raf sistemi için ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz? Tesisinizde palet rafları için ne kadar bir yer ayırdınız? Bina iç yüksekliğiniz nedir? Kullandığınız palet tipi ve ölçüleri? Kaç farklı ürün raflarda depolanacak? Paletlere ne sıklıkta ulaşmanız gerekiyor? Ürünlerinizin raf ömrü var mı? Ürünleriniz için FIFO (İlk Giren İlk Çıkar) veya LIFO (Son Giren İlk Çıkar) prensibine ihtiyacınız var mı? Kaç palet stoklamanız gerekiyor? Rafların kullanımında ne tip forklift kullanacaksınız? Bu forkliftin kaldırma yüksekliği nedir? Bu etkenlere göre ihtiyaçlarınızı belirlediyseniz, palet rafları türlerine genel olarak bir göz atalım.

OTOMASYON
Proses Kontrol Sistemleri

PCS sisteminin aşağıdakiler gibi birçok fonksiyonu vardır:

  • Dijital sinyal,
  • I / O modül yönetimi; ayarlanabilir parametreler, entegre kontrol algoritmaları ve modüller kullanarak çeşitli prosesleri kontrol etmek,
  • Geçmişe yönelik veri kaydı,
  • Görselleştirme,
  • Alarm yönetimi,
  • Raporlama