Fruit – Vegetables Storage and Controlled Atmosphere

Meyve – sebzelerin muhafaza amaçlı depolandığı tesislerdeki, depo ortam gazlarını kontrol altında tutulmasına kısaca; Kontrollü Atmosfer ve depo ortam gazları kontrol edilmiyorsa da; Normal Atmosfer, olarak isimlendirilebilir. Kontrollü Atmosfer Soğuk Depolarda; taze meyve ve sebzelerin kaliteli muhafazası için, Normal atmosfer soğuk depo koşullarından farklı; oksijen-karbondioksit-azot oranlarında depolandığı bir muhafaza sistemidir.

Kontrollü Atmosfer Teknolojisinde meyve ve sebzeler genel olarak normal atmosfer depolarından daha düşük oksijen ve daha yüksek karbondioksit oranlarında muhafaza edilerek depolanırlar. Depolanan meyve ye bağlı olarak bazen depo ortamından etilenin uzaklaştırılması da yapılabilmektedir. Kontrollü Atmosfer Teknolojisinde gaz sızdırmazlık çok önemlidir; bu sistemin uygulanacağı depolarda gaz sızdırmazlığın çok iyi yapılması ile birlikte Kontrollü Atmosfer Ekipmanlarına ve Otomasyonuna ihtiyaç vardır.

Kontrollü Atmosfer teknolojisi kullanılarak meyve – sebzelerin muhafazada edilmesi ile ürünlerin solunumları azaldığı ve metabolizmaları yavaşladığı için meyve ve sebzeler, normal atmosfer koşullarında muhafaza edilen ürünlere göre kalitelerini daha iyi muhafaza ederler ve aynı zamanda depolama süreleri de daha uzun olur.